دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی

دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی

دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی


برد لباسشویی یکی از قطعات اصلی ماشین لباسشویی است که تحت عنوان مغز دستگاه تلقی می‌گردد و نقش مهمی را در کارکرد دستگاه دارد. خرابی این قطعه در عملکرد کلی ماشین لباسشویی اختلال ایجاد می‌کند و حتی ممکن است باعث روشن نشدن دستگاه نیز شود.  پس از عیب یابی نیاز به تعمیر یا تعویض این قطعه وجود دارد. ما در این مقاله به دنبال بررسی دلیل سوختن برد لباسشویی و علائم آن هستیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:


برد ماشین لباسشویی چیست؟

برد (ماژول) ماشین لباسشویی یا مادر برد یکی از قطعات اصلی و مغز دستگاه است که فرمان دهی به تمامی قطعات، هدایت دستورات صادر شده و مدیریت عملکرد کلی را بر عهده دارد. اجرای تمامی برنامه‌های تعیین شده اعم از شست و شو، آبکشی، روشن شدن و خاموش شدن روی دستگاه توسط این قطعه انجام می‌شود. تشخیص مراحل آغاز و پایان شست و شو، آبکشی و خشک کردن لباس‌ها و ارائه دستورات لازم به سایر قطعات دستگاه توسط برد انجام می‌شود.

این قطعه به عنوان هسته اصلی مانند سایر قطعات الکترونیکی دچار خرابی یا سوختن می‌شود. این رخداد عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی ممکن است دستگاه از کار بیفتد و روشن نشود.

خرابی این قطعه دلایل مختلفی دارد که دانستن آنها، موجب پیشگیری از بروز خرابی و حفظ سلامت دستگاه و عملکرد مفید آن می‌شود. در مواردی سوختن برد ماشین لباسشویی باعث روشن نشدن آن می‌شود و ممکن است موجب اتلاف در زمان و هزینه شود.


برد ماشین لباسشویی چیست؟


دلایل خرابی یا سوختن برد ماشین لباسشویی:

برد ماشین لباسشویی به عنوان یکی از اصلی‌ترین قطعات در ایجاد عملکرد صحیح دستگاه بوده و به دلایل گوناگونی دچار خرابی یا سوختگی می‌شود؛ که در این شرایط نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه وجود خواهد داشت. برخی از مواردی که باعث ایجاد چنین مشکلی می‌شوند؛ عبارتست از:


رطوبت و گرمای محیط و نفوذ به قسمت‌های الکتریکی دستگاه:

قرار دادن لباسشویی در محیط مرطوب یکی از عوامل اصلی تشدید کننده خرابی قسمت‌های الکتریکی دستگاه علی‌الخصوص برد آن است. توجه داشته باشید که اتصالی سیم پیچی داخلی به دلیل رطوبت محیط و تماس با آب به برد آسیب می‌زند. در این شرایط احتمال وقوع برق گرفتگی نیز دور از انتظار نیست. برخورد آب با برد دستگاه می‌تواند ناشی از اتصالات شیلنگ‌های آب باشد. در صورت قرارگیری ماشین لباسشویی در محیط گرم و مرطوب، بهتر است از کاورهای ضد آب برای جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده کنید.


نوسانات برق:

یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلایل سوختن برد دستگاه، نوسانات بالای برق و کم و زیاد شدن جریان آن است. خرابی قطعات الکتریکی نظیر خازن و فیوزها به دلیل نوسانات برق رخ می‌دهد. بروز این اتفاقات منجر به خرابی برد ماشین لباسشویی و نهایتا اخلال در عملکرد کلی دستگاه می‌شود. برای پیشگیری از این رخداد، بهتر است از محافظ برقی استفاده کنید تا این نوسانات را کنترل کرده و جریان ثابتی از برق را وارد دستگاه کند.


فرسودگی برد ماشین لباسشویی:

به پایان رسیدن عمر مفید قطعات ماشین لباسشویی و استهلاک آنها از موارد غیرقابل چشم‌پوشی در خرابی دستگاه است. طبیعی است که به مرور زمان و به دلیل استفاده ی مکرر، دستگاه دچار استهلاک می‌شود و نیاز به توجه و رسیدگی بیشتری خواهد داشت.