چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

استفاده از تمامی لوازم الکتریکی نیازمند رعایت برخی نکات ایمنی اولیه است. ماشین لباسشویی به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین دستگاه‌ها با آب و برق کار می‌کند و احتمال بروز مشکلاتی نظیر برق داشتن بدنه در استفاده از این دستگاه وجود دارد.

در حالت کلی، برق دار بودن بدنه ی ماشین لباسشویی یکی از مواردی است که عدم توجه به آن مشکلات متعدد بسیار زیادی را ایجاد می‌کند. برخورد و لمس بدنه ی برق دار ماشین لباسشویی در صورت داشتن ولتاژ بالا منجر به ایجاد گزگز در بدن و حتی مشکلات و آسیب‌های جسمی جدی می‌شود.

در صورت مواجهه با چنین اتفاقی، بهتر است سریعا تمامی اتصالات برقی دستگاه را قطع کنید و دو شاخه دستگاه را از پریز برق خارج کنید. سپس لازم است ماشین لباسشویی عیب‌یابی شود و دلایل بروز این مشکل برای برطرف سازی، شناسایی شود. بهتر است پیش از تعمیر دستگاه، از آن استفاده نکنید.


دلایل برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی

برق داشتن بدنه ی ماشین لباسشویی دلایل مختلفی دارد که بررسی هر کدام از آنها در پیشگیری از بروز این اتفاق بسیار موثر است. در ادامه به رایج‌ترین عوامل ایجاد برق در بدنه ی ماشین لباسشویی اشاره خواهیم نمود.


اتصال غیراصولی سیم ارت:

سیم ارت بخشی از دستگاه است که برای جلوگیری از برق گرفتگی، جریان موجود در بدنه ی دستگاه را به زمین منتقل می‌کند. عدم اتصال صحیح سیم ارت به زمین از اصلی‌ترین دلایل ایجاد جریان برق در بدنه ماشین لباسشویی است.


نیم سوز شدن موتور:

موتور ماشین لباسشویی مهم‌ترین قطعه ی است که تحت عنوان قلب دستگاه شناخته می‌‌شود. اگر موتور نیم سوز شده به بدنه متصل باشد، می‌تواند باعث انتقال برق به بدنه و برق دار شدن بدنه ی ماشین لباسشویی شود.

تاثیر نیم سوز شدن موتور در برق دار بودن بدنه لباسشویی


رطوبت بدنه و ورود آب به دستگاه:

اگر محیط قرار گیری ماشین لباسشویی دارای رطوبت باشد یا این وسیله در معرض آب قرار گیرد، اتصالاتی در جریان برق ایجاد می‌کند و برد دستگاه دچار آسیب جدی می‌گردد. قاطی شدن جریان برق و آب باعث برق دار بودن بدنه ی ماشین لباسشویی می‌شود.

 بررسی نشتی آب و جلوگیری از برخورد آن با قطعات الکتریکی دستگاه نیز از اقدامات بسیار موثر برای جلوگیری از ورود جریان برق به بدنه دستگاه است. نشتی آب به دلایل گوناگونی نظیر انسداد یا پارگی شیلنگ‌های دستگاه یا آسیب دیدن شیر بوق رخ می‌دهد.


ایراد در خازن پارازیت گیر:

اتصال در خازن پارازیت گیر ماشین لباسشویی یا اتصالات در سیم پیچی‌های دستگاه سبب ورود جریان برق به بدنه ی دستگاه می‌شود.


ایراد هیتر ماشین لباسشویی:

خرابی هیتر یا المنت که وظیفه ی ایجاد گرما را در ماشین لباسشویی برعهده دارد، عمدتا به دلیل استهلاک و فرسودگی دستگاه رخ می‌دهد. چنین اتفاقی منجر به ایجاد اتصالی بین قطعه‌ها با آّب و انتقال جریان برق به بدنه ی دستگاه می‌شود.


ایراد در سیم کشی دستگاه:

ایراد در سیم کشی دستگاه و از بین رفتن روکش سیم‌ها در اثر استهلاک یکی دیگر از مواردی است که در زمان بروز منجر به انتقال برق به بدنه دستگاه می‌شود. کنترل و تعویض سیم کشی و برطرف ساختن عیب‌های آن، عملکرد صحیح و نرمال ماشین لباسشویی را حفظ می‌کند.


ایراد در اتصال گراند به لوله فاضلاب:

گراند شامل یک سیم کشی است که به ستون آهنی ساختمان یا لوله فاضلاب متصل می‌گردد. در صورت اتصال گراند به لوله آب آشپزخانه، ورود جریان برق به بدنه ماشین لباسشویی دور از انتظار نیست.


خرابی دوشاخه یا پریز برق:

نقش خرابی دوشاخه یا پریز برق و نقص در سیم ها در ایجاد جریان برق در بدنه دستگاه نیز بسیار مهم است. وجود برق در بدنه دستگاه الزامی بر خرابی قطعات درونی دستگاه ندارد و گاهی خرابی یا زنگ زدگی دوشاخه یا پریز برق موجب برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی می‌شود.

تشخیص برق بدنه به دلیل خرابی دوشاخه یا پریز برق از بوی منتشر شده از پریز امکان‌پذیر است. بهتر است برای جلوگیری از آسیب نوسانات برق و حفظ سلامت ماشین لباسشویی، برای استفاده از آن از محافظ‌های معتبر استفاده کنید.


تعمیر مشکل برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی

همانطور که اشاره شد، برق دار بودن بدنه ی ماشین لباسشویی می‌‌تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد. بهتر است در صورت مواجه شدن با این مشکل، عیب یابی را به افراد مجرب و متخصص بسپارید. در زمان مشاهده چنین مشکلی نخست جریان ورودی برق را به دستگاه قطع کنید و آن را از برق بکشید. برای اطمینان دو شاخه را یکبار برعکس به پریز بزنید و با یک فازمتر وجود برق در بدنه ی دستگاه را بررسی کنید.

اگر باز هم بدنه ی دستگاهتان برق دار بود پیشنهاد می‌شود یک سیم ارت از دستگاه به لوله ی فلزی یا میخ نصب شده روی زمین اتصال دهید. برای این کار دو سر یک سیم را لخت کرده و میخی در زمین قرار دهید. دو طرف سیم را به پشت لباسشویی و میخ تعبیه شده در زمین وصل کنید. توجه داشته باشید که در صورت بالا بودن ولتاژ برق، در تمامی این مراحل از دمپایی استفاده کنید و لباسشویی را در محل مرطوب قرار ندهید.

حتما لازم است یک متخصص قطعات دستگاه شما را بررسی کند و در صورت وجود هرگونه ایراد، در اسرع وقت به تعمیر آن بپردازد. تیم کولاک تهویه با داشتن متخصصان باتجربه، در کوتاه‌ترین زمان آغاز به عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی در محل می‌کند.

برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی


جمع بندی:

برق دار بودن بدنه ی ماشین لباسشویی یکی از مشکلات خطرآفرین است که در صورت نادیده گرفته شدن، فرد را متحمل خسارات جانی و مالی می‌کند. این اتفاق به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد. در صورت مشاهده ی چنین ایرادی لازم است سریعا ماشین لباسشویی را از برق بکشید و در اسرع وقت توسط افراد مجرب به عیب یابی و تعمیر آن بپردازید. تیم کولاک تهویه ارائه دهنده تخصصی‌ترین خدمت تعمیر ماشین لباسشویی است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده