دلایل متوقف شدن ماشین لباسشویی

دلایل متوقف شدن ماشین لباسشویی

دلایل متوقف شدن ماشین لباسشویی

آیا تا به حال به این قضیه دقت کرده اید که دلیل توقف ماشین لباسشویی در زمان کار چه مواردی میتواند باشد ؟

۶ علت اصلی توقف ماشین لباسشویی و چند مورد دیگر که کمتر پیش میایند هستند . ۱_ خرابی قفل درب لباسشویی ( میکرو سوییچ) ، ۲_ سوختن پمپ تخلیه ، ۳_ موتور لباسشویی ، ۴_ بورد لباسشویی ، ۵_ گرفتگی مسیر تخلیه ، ۶_ از کار افتادن تایمر ماشین لباسشویی .

در ادامه این مطلب به بررسی دقیق مشکلات مربوط به توقف کار ماشین لباسشویی میپردازیم .


خرابی قفل درب یکی از دلایل متوقف شدن لباسشویی 


دلایل خرابی قفل درب لباسشویی ۳ دلیل اصلی بیشتر نیست :

 ۱_ آبدیدگی میکرو سوییچ یا به اصطلاحی ریخته شدن آب بر روی قفل درب لباسشویی به دلیل خرابی جا پودری و یا پارگی لاستیک لباسشویی و پارگی شلنگ لباسشویی که موجب خیس شدن پلاتین های داخل میکروسوییچ و سوختن بعضی از پلاتین های قفل درب لباسشویی میشود و یا موجب زنگ زدگی فنر ( عقب جلو ) زبانه میشود.


 ۲_ دلیل دیگری که میتواند قفل درب لباسشویی را از کار بیندازد ساییدگی زبانه میکروسوییچ میباشد که در این صورت مشکل الکتریکی ندارد اما چون زبانه میکروسوییچ ساییدگی پیدا کرده میکروسوییچ نمیتواند زبانه درب را به خوبی بسته نگه دارد و یا باز کند ، یا به اصطلاحی دیگر چون زبانه درب ساییدگی پیدا میکند نمیتواند به خوبی زبانه کشویی مانند میکروسوییچ را به عقب فشار دهد تا پلاتین های مربوط به فعالسازی میکروسوییچ به هم بچسبند و میکروسوییچ فعال شوند  به همین دببی موجب توقف ماشین لباسشویی خواهد شد.


دلایل خرابی قفل درب ماشین لباسشویی


۳_ از نظر یک سرویسکار اصلی ترین دلیل از کار افتادگی قفل درب لباسشویی سوختن پلاتین های میکروسوویچ است . زمانی که سیم کشی میکرو سوییچ ضعیف باشد سر سیم و پلاتین ها آمپر کشیده و دچار سوختگی میشوند . در حالتی دیگر میکروسوییچ در اثر کار و استهلاک زیاد تمامی اعضای آن از جمله سنگ پلاتین ، پلاتین ها ، فنر ها و قطعات پلاستیکی دچار جرم گرفتگی میشوند و همین فرسودگی میتواند تمامی قطعات آن را از کار بیندازد . 
اگر میکرو سوییچ لباسشویی از کار بیفتد ، مگر در حالتی که میکروسوییچ نایاب باشد و سرویسکار لباسشویی ناچار به تعمیر میکرو سوییچ باشد ، در غیر این این صورت ، سریعترین ، مطمئن ترین و ارزان ترین راه تعمیر قفل درب لباسشویی ، در واقع تعویض آن است .


سوختن پمپ تخلیه لباسشویی دومین دلیل استپ شدن ماشین لباسشویی :


پمپ تخلیه لباسشویی با هر برند و مدل و با هر کیفیتی که بر روی لباسشویی کار کند اگر به موقع از بروز مشکلات مربوط به پمپ جلوگیری نشود از کار میافتد ، و یا هر مشکلی که باعث توقف موقت پمپ تخلیه شود در واقع باعث توقف کار لباسشویی میشود . پمپ تخلیه در اثر سوختن و آب دیدگی سیم پیچ از کار میافتد و مانع ادامه کار لباسشویی میشود ، و یا پروانه پلاستیکی یا میله شفت  پمپ خراب میشود که تمامی این دلایل ، خرابی پمپ به حساب میاید و چاره ای جز تعویض پمپ نیست .

خرابی پمپ در لباسشویی های قدیمی و تایمر دار بدین گونه است که یا چراغ های کوچک روی پنل به حالت چشمک زن در میاید که نشان دهنده یک ارور خاص است ، مثلا زمانی که پمپ تخلیه خراب است چراخ نمایشگر ارور ۳ بار چشمک میزند و یا بی حرکت میماند و که باید توسط یک سرویسکار بررسی شود.


سوختن پمپ تخلیه لباسشویی دومین دلیل استپ شدن ماشین لباسشویی :


 اگر علت توقف لباسشویی و چشمک زدن آن خرابی پمپ باشد باید تعویض گردد . توجه کنید که خرابی پمپ در بعضی از موارد به این شکل است که لباسشویی برای بار اول آب را تخلیه میکند و دوباره آبگیری میکند ، ولی بار دوم آب را تخلیه نمیکند ، که این مشکل میتواند نشانه لق بودن پروانه پمپ تخلیه باشد و یا ضعیف بودن میله شفت پمپ که اگر لق و یا ضعیف شود باز هم خرابی به حساب میاید و باید توسط یک سرویسکار ماهر لباسشویی تشخیص داده شود و تعوض شود .


توقف لباسشویی به علت خرابی موتور :


همانطور که در مقالات قبل به انواع موتور های گردنده لباسشویی که در تایپ های تسمه دار و بدون تسمه ( گیر بکسی ) بر روی لباسشویی ها موجود است اشاره کردیم ، در اینجا نیز به موضوع توقف کار لباسشویی به علت خرابی موتور میپردازیم .

 اگر ماشین لباسشویی شما تسمه دار است و از کار افتاده است میتواند به علت های سوختن موتور لباسشویی ، تمام شدن ذغال ، خرابی تاکو و یا قطعی سیم و خرابی سوکت باشد که همه اینها تقریبا با یک ارور مشخص مربوط به موتور لباسشویی نمایانگر میشود .ارور موتور لباسشویی الجی se , SE و در لباسشویی های دیگر با عنوان های دیگر نمایش داده میشود . در لباسشویی های تمام اتوماتیک ارور ها با اعداد و حروف انگلیسی روی نمایشگر پنل دیجیتالی نمایش داده میشود اما در لباسشویی های آنالوگ و قدیمی نمایش ارور به طور چشمک زن روی یک یا چند چراغ کوچک روی پنل نمایش داده میشود . مثلا ارور موتور لباسشویی کنوود در مدل های قدیمی با چشمک زدن چراغ های (۳ و ۴) و اگر مشکل ارتباطی بین بورد و موتور باشد چراغ های ( ۲و۳و۴) به حالت چشمک زن به منظور اعلام ارور درمیایند .


توقف کار ماشین لباسشویی به علت خرابی برد :


نوسانات جریان برق و آبدیدگی برد ماشین لباسشویی میتواند خرابی های زیادی با هزینه های بالایی به بار بیاورد ، که از آبدیدگی با مراقبت کردن میتوان تا حد زیادی جلوگیری کرد اما برد لباسشویی تقریبا از نوسانات برق در امان نیست . البته در بسیاری از لباسشویی های امروزی قطعه ای بنام خازن نویز گیر یا همان خازن نوسان گیر برق وجود دارد ، اما بازهم اگر نوسانات برق چندبار پشت سرهم یا یک بار با شدت و زمان نسبتا زیاد در حد ۱ الی ۲ دقیقه اتفاق بیافتد نمیتوان از آسیب به برد جلوگیری کرد . برای آشنایی بیشتر با برد لباسشویی و دلایل خرابی آن می توانید مقاله  دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی را مطلعه نمایید.